Tehotenstvo a epilepsia

Tehotenstvo a epilepsia

Ak máte epilepsiu, stále môžete otehotnieť a stať sa matkou. Ak otehotniete, mali by ste sa porozprávať so svojím neurológom, pretože záchvaty sa môžu počas tehotenstva vyskytovať častejšie alebo liek na epilepsiu, ktorý užívate, nemusí byť taký účinný.

  • Počas tehotenstva musíte naďalej užívať svoje lieky.
  • Ak sa u Vás záchvaty vyskytujú častejšie, keď ste tehotná, vyhľadajte svojho neurológa, ktorý Vám poradí, ako bezpečne zvládnete túto situáciu Vy aj Vaše dieťa.
  • U budúcich matiek nemusia protizáchvatové lieky zaberať tak ako pred tehotenstvom, preto sa obráťte na svojho lekára, aby Vám určil správnu dávku.
  • Väčšina typov záchvatov nebude mať vplyv na Vaše nenarodené dieťa, samozrejme, pokiaľ sa vážne nezraníte. Iba tonicko-klonické záchvaty by mohli spôsobiť potrat alebo ublížiť Vám, alebo Vášmu dieťaťu.
  • Väčšina žien s epilepsiou má normálny pôrod a zdravé deti. V niektorých zriedkavých prípadoch (2–4 zo 100) môže pôrodný stres spôsobiť tonicko-klonický záchvat. Vtedy dostanete lieky na kontrolu záchvatu a lekári zabezpečia, aby nedošlo k zníženiu prísunu kyslíka pre Vaše dieťa.
  • V ideálnom prípade budete užívať svoje protizáchvatové lieky ako zvyčajne až do pôrodu. Niektoré preparáty však nemusia byť vhodné na užívanie počas tehotenstva. Ak plánujete otehotnieť alebo otehotniete, poraďte sa so svojím lekárom. Neprestaňte užívať lieky bez konzultácie s lekárom.

SK-N-DA-EPI-2100019 - Dátum prípravy: november 2021