Epilepsia - často kladené otázky

Koho môže postihnúť epilepsia?

Epilepsia sa môže objaviť v akomkoľvek veku, zvyčajne sa však vyskytuje u detí alebo ľudí starších ako 60 rokov. Často postihuje človeka na celý život, ale v niektorých prípadoch sa môže postupne zlepšiť.

Existuje liek na epilepsiu?

Aj keď liečba liekmi môže pomôcť kontrolovať záchvaty asi u 70 % ľudí, samotné ochorenie nelieči. Ak nie je liečba účinná, je pacientom možné navrhnúť chirurgický zákrok alebo implantované zariadenia, ktoré pomôžu zabrániť záchvatom.

Ako sa lieči epilepsia?

Epilepsiu možno zvyčajne liečiť protizachvatovými liekmi v kombinácii so zmenami životného štýlu, napríklad špecializovanou stravou.
V niektorých prípadoch sa môže odporučiť implantovaný prístroj alebo chirurgický zákrok, ak iné spôsoby liečby nie sú účinné.

Existujú rôzne typy epilepsie?

Epilepsia sa môže u každého človeka prejavovať rôzne a existuje množstvo rôznych typov epilepsie. V závislosti od toho, o ktorú časť mozgu ide, sa môžu záchvaty prejavovať trasom, stratou vedomia, prázdnym pohľadom alebo náhlym, krátkymi zášklbmi celého tela či jeho častí.

Môžem mať deti, ak mám epilepsiu?

Samozrejme môžete otehotnieť, hoci máte epilepsiu. Mali by ste sa však porozprávať so svojím neurológom, ktorý Vám poradí, ako zvládnuť tehotenstvo a rozhodne, či bude potrebné upraviť liečbu.

Ako môže epilepsia ovplyvniť môj každodenný život?

S epilepsiou môžete stále žiť normálny život. Možno však budete musieť na istú dobu prestať viesť vozidlo, ak máte záchvaty. Aj keď stále môžete pracovať vo väčšine zamestnaní a cestovať, možno budete musieť urobiť určité preventívne opatrenia, aby ste mohli žiť bezpečne.


SK-N-DA-EPI-2100025 - Dátum prípravy: november 2021