Príčiny psoriázy

Aj keď presná príčina psoriázy nie je známa, vznik ochorenia súvisí s imunitným systémom a genetikou. Keď kožné bunky starnú, zvyčajne sa posúvajú nahor z nižších vrstiev kože k vrchnej vrstve pokožky a potom sa odlupujú vo forme kožných šupiniek. Normálne trvá životný cyklus kožných buniek asi 28 dní, ale pri psoriáze sa celý proces urýchli a trvá asi štyri dni. To znamená, že na povrchu kože sa hromadia odumreté bunky kože, ktoré vyzerajú ako striebristé šupinky. Dochádza tiež k zvýšeniu množstva krvi prúdiacej na povrch pokožky. To spôsobí začervenanie a pokožka sa „zhustí“ do vyvýšených červených, šupinatých plakov.

Dedičnosť

Psoriáza sa často vyvinie aj u ľudí, ktorí majú členov rodiny so psoriázou, preto sa predpokladá, že ide o stav spôsobený génmi. Výskumom sa našli niektoré gény, ktoré by mohli súvisieť so psoriázou, zatiaľ však nie je ich vzťah k ochoreniu úplne preskúmaný.

Imunitný systém

T-bunky sú typom imunitných buniek, ktoré telo využíva na boj proti chorobám a infekciám. Pri autoimunitnom ochorení, ktorým je psoriáza, T-bunky útočia na zdravé bunky kože, pretože si ich mýlia s choroboplodnými zárodkami. To spôsobuje, že najhlbšia vrstva kože vytvára nové kožné bunky rýchlejšie ako je bežné. Zatiaľ však nie je známe, prečo sa T-bunky rozhodujú napadnúť kožné bunky.

Spúšťače psoriázy

Niektoré faktory môžu spôsobiť zhoršenie psoriázy, spúšťače ochorenia však môžu byť u každého človeka iné.

  • Stres - bolo preukázané, že stres môže psoriázu spúšťať alebo zhoršovať
  • Pitie nadmerného množstva alkoholu
  • Fajčenie
  • Hormonálne zmeny, najmä u žien, ako je puberta alebo menopauza
  • Streptokokové infekcie hrdla, zvyčajne u detí alebo mladých dospelých; niektoré infekcie, ako napríklad angína, môžu spustiť určitý typ psoriázy
  • Niektoré lieky napr. lítium (lieky na depresiu), niektoré antimalariká, ACE inhibítory (lieky na krvný tlak alebo na srdce)

Psoriáza nie je nákazlivá a nedá sa chytiť od inej osoby!


SK-N-DA-PSO-2100012 - Dátum prípravy: október 2021