Liečba psoriázy fototerapiou

Pri fototerapii dermatológ (kožný lekár) používa na liečbu psoriázy ultrafialové (UV) svetlo. Je to účinné, pretože UV svetlo zmierňuje zápal pokožky a pomáha tak zmierniť prejavy psoriázy, hoci ju nelieči. Liečebný cyklus fototerapie sa môže líšiť v závislosti od toho, aký typ tejto liečby pacient dostáva.

Niektoré cykly trvajú okolo 8–10 týždňov, zatiaľ čo pri inom type fototerapie to môže byť až 16 týždňov. Pacient musí dochádzať na fototerapiu do nemocnice dvakrát alebo trikrát týždenne.

Pri fototerapii sa používa UVA alebo UVB svetlo. UVA sa dostáva do hlbších vrstiev kože, preto sa používa pri závažnejšej psoriáze, má však viac vedľajších účinkov. Pri liečbe UVA (nazývanou tiež PUVA) je nutné užívať senzibilizačné lieky alebo sa kúpať v senzibilizátore zvanom psoralén. Pacienti, ktorí nemôžu dochádzať na sedenia do nemocnice, túto liečbu nemôžu podstúpiť. Nie je tiež vhodná pre tých, ktorí užívajú lieky potláčajúce imunitný systém alebo takých, ktoré zvyšujú citlivosť pokožky na slnečné žiarenie. UVA liečbu tiež nemôžu podstúpiť tehotné ženy.

Vedľajšie účinky fototerapie sú zvyčajne krátkodobé: podobné spálenie ako od slnka, suchá, svrbivá pokožka, vyrážky a pľuzgiere na povrchu psoriatických ložísk. Psoralén môže tiež spôsobiť nevoľnosť a v niektorých prípadoch sa psoriáza môže naopak po liečbe zhoršiť. Existujú aj niektoré dlhodobejšie vedľajšie účinky, o ktorých dermatológ vždy informuje pacientov.


SK-N-DA-PSO-2100016 - Dátum prípravy: október 2021