Psoriáza - často kladené otázky

Čo je psoriáza?

Psoriáza je chronické autoimunitné ochorenie, ktoré sa zvyčajne prejavuje ako červené alebo ružové ložiská vyvýšenej, zhrubnutej šupinatej pokožky. Môže sa však tiež prejavovať ako malé ploché hrčky alebo veľké zhrubnuté lézie. Najčastejšie postihuje pokožku lakťov, kolien a hlavy, hoci sa môže objaviť kdekoľvek na tele.

Ako sa diagnostikuje psoriáza?

Váš praktický lekár alebo dermatológ sa pozrie na Vašu pokožku, aby diagnostikoval a určil závažnosť Vašej psoriázy. To im umožní zistiť, aký konkrétny typ psoriázy máte.

Existujú rôzne druhy psoriázy?

Existuje niekoľko rôznych druhov psoriázy. Psoriáza s ložiskami je však najbežnejšou formou.

Je psoriáza rovnaká ako ekzém?

Nie, psoriáza nie je to isté ako ekzém. Ekzém je zvyčajne veľmi svrbivý a nespôsobuje šupinaté škvrny, ktoré sa vyskytujú pri psoriáze. Poraďte sa so svojím praktickým lekárom alebo dermatológom, ktorý bude schopný zistiť, či máte ekzém, alebo psoriázu.

Je psoriáza nákazlivá?

Nie, psoriáza nie je nákazlivá. Ľudia, ktorí psoriázu nikdy predtým nevideli, môžu predpokladať, že je infekčná. Psoriáza však nie je nákazlivé ochorenie a šupinaté škvrny, ktoré spôsobuje, sa neprenesú na inú osobu.

Aká je súvislosť medzi psoriatickou artritídou a ložiskovou psoriázou?

Zápal je súčasťou psoriázy aj psoriatickej artritídy. Oba tieto stavy sa vyskytujú, pretože imunitný systém napáda samotné telo. Aj keď tieto choroby súvisia, psoriáza a psoriatická artritída sa nemusia vyskytovať súčasne. U mnohých ľudí so psoriázou sa nikdy nevyvinie psoriatická artritída, zatiaľ čo niektorí ľudia majú psoriatickú artritídu bez psoriázy.

Existuje liek na psoriázu?

Bohužiaľ, v tomto okamihu neexistuje žiadny liek na psoriázu. Je však možné liečiť príznaky a zlepšiť tak kvalitu Vášho života.

Akú liečbu môžem podstúpiť?

Môžete sa liečiť celou škálou rôznych liečebných postupov, ako sú krémy, fototerapia a lieky, ktoré Vám pomôžu zvládnuť Vaše príznaky.

Môže psoriáza ovplyvniť moje tehotenstvo?

Je potrebné porozprávať sa s viacerými lekármi z rôznych odborov, ktorí sa o Vás starajú, ako zvládnuť psoriázu počas tehotenstva. Ak plánujete tehotenstvo, bolo by vhodné čo najskôr sa poradiť so svojím lekárom, aby bolo možné naplánovať liečbu.

Je možné, že by moje deti po mne zdedili psoriázu?

Ak má rodič psoriázu, existuje riziko, že sa u dieťaťa tiež vyvinie a dvaja rodičia so psoriázou toto riziko ešte zvyšujú. Rodič s touto chorobou má asi 16% pravdepodobnosť, že ju prenesie na svoje dieťa. Ak majú obaja rodičia psoriázu, existuje 50% šanca, že toto ochorenie prenesú na svoje dieťa.

Čo môžem urobiť, aby som zlepšil/a svoju psoriázu?

Niektoré zmeny životného štýlu, ako je udržiavanie zdravej hmotnosti a skoncovanie s fajčením, môžu pomôcť znížiť závažnosť psoriázy. Aj keď strava nemusí nevyhnutne ovplyvniť psoriázu priamo, zdravá strava vám pomôže udržať si zdravú hmotnosť.


SK-N-DA-PSO-2100026 - Dátum prípravy: október 2021