Reumatické ochorenia – často kladené otázky
Reumatické ochorenia sú zastrešujúci pojem pre niekoľko foriem ochorení tohto typu. Patria sem axiálna spondylartritída (axSpA)
a ankylozujúca spondylitída (AS), psoriatická artritída (PsA) a reumatoidná artritída (RA).
Pre reumatické ochorenia je charakteristický zápal kĺbov a často aj iných tkanív. Ak pociťujete pretrvávajúcu bolesť, opuch alebo stuhnutosť kĺbov, mali by ste ísť k svojmu všeobecnému lekárovi, ktorý Vás pošle k odborníkovi. Bude sa snažiť určiť Vašu diagnózu
a konkrétnu formu reumatického ochorenia. Lekár preskúma Vaše príznaky, urobí Vám fyzikálne a zobrazovacie vyšetrenia a krvné testy.
Áno, existuje viacero druhov reumatických ochorení, ako je napríklad axiálna spondylartritída, ankylozujúca spondylitída, psoriatická artritída a reumatoidná artritída.
Reumatické ochorenia a osteoartróza majú podobné príznaky, napríklad boľavé a stuhnuté kĺby, sú to však odlišné ochorenia. Reumatické ochorenie je autoimunitné ochorenie, ktoré spôsobuje zápal kĺbov. Osteoartróza je však spôsobená dlhodobým poškodením kĺbov počas života, napríklad pri nadváhe, nadmernom športovom zaťažení a podobne.
V súčasnosti neexistuje žiadny liek na reumatické ochorenia, ale existujú viaceré lieky, ktoré pomáhajú zmierniť príznaky a zlepšiť kvalitu života.
Reumatické ochorenia môžu byť dedičná, ale v mnohých prípadoch sa ďalej neprenášajú. Spôsob dedenia Vašej choroby je zložitý. Riziko genetického prenosu choroby sa líši podľa konkrétnej formy reumatického ochorenia. Pre reumatoidnú artritídu je to medzi 1 z 30 až 1 zo 100, pre psoriatickú artritídu je to asi 1 z 30 a pre AS/axSpA je to medzi 1 zo 6 až 1 z 10.
SK-N-DA-RH-2100038 - Dátum prípravy: December 2021
Odporučili by ste webové stánky UCBCares ostatným používateľom?