Nebiologická liečba reumatických ochorení

Liečba reumatických ochorení je veľmi individuálna – je teda určená pre konkrétneho pacienta, pre jeho konkrétne ochorenie, jeho symptómy a ich závažnosť.

V súčasnosti neexistuje žiadny liek na reumatické ochorenia, ale na zmiernenie prejavov sú k dispozícii viaceré spôsoby liečby.

Hlavným cieľom liečby je zmierniť príznaky, spomaliť progresiu stavu a zlepšiť kvalitu života. Liečba môže vo väčšine prípadov zahŕňať kombináciu cvičení, fyzioterapie, pracovnej terapie, medicinálnej pedikúry, chirurgického zákroku a a medikamentóznej liečby.

Lieky proti bolesti (analgetiká)

Analgetiká znižujú bolesť a často sa používajú spolu s inými liekmi.

Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID)

Tieto lieky môžu pomôcť zmierniť opuch (zápal) kĺbov a tiež bolesť. Tiež sa často používajú spolu s inými liekmi. Tak ako všetky lieky, aj NSAID môžu mať vedľajšie účinky. Lekári sa snažia znižovať riziká vedľajších účinkov napríklad tak, že predpíšu najnižšiu dávku potrebnú na zvládnutie príznakov.

Antireumatické lieky upravujúce chorobu (DMARD)

DMARD sú lieky, ktoré ovplyvňujú základné príčiny nadmerného zápalu kĺbov. Príklady DMARD sú metotrexát alebo skupina liekov známych ako inhibítory JAK. DMARD môžu znížiť bolesť, stuhnutosť a opuch u ľudí so zápalovými ochoreniami kľbov. Môže trvať niekoľko týždňov alebo mesiacov, kým sa prejavia účinky DMARD. Niektoré DMARD účinkujú rýchlejšie ako iné, takže je dôležité pokračovať
v užívaní liekov, aj keď spočiatku nevidíte žiadne zmeny.

Kortikosteroidy (steroidy)

Kortikosteroidy kontrolujú zápal, ale pri dlhodobom užívaní môžu spôsobovať nežiaduce vedľajšie účinky. Môžu sa podávať injekciou do svalu alebo vo forme tabliet. Aj keď môžu byť užitočné pri bolestiach a zápaloch kĺbov, pre svoje možné vedľajšie účinky často nie sú prvou voľbou pre dlhodobú liečbu.


SK-N-DA-RH-2100028 - Dátum prípravy: December 2021